


2027 Husqvarna TC 85 19/16
CALL FOR PRICE
*Offers are updated monthly. Contact Kurt for the latest information and full details. Don't miss out on our latest deals.
*Plus freight: $425
STEP UP AND STAND OUT
The larger-wheel TC 85 is built for taller, more experienced junior riders ready to bridge the gap to full-size machines. With a 19" front wheel and 16" rear wheel, it delivers a more planted, confidence-inspiring feel on the track. The modern 85 cc 2-stroke engine delivers best-in-class performance with power customizable via two pre-set maps. State-of-the-art 43 mm WP XACT AER forks and a fully adjustable WP XACT PDS shock provide exceptional damping, while race-tested parts from Formula, Galfer, Neken, Pankl, and Twin Air underline the premium specification of this outstanding junior machine.
Technical Specifications
Engine
| Design | 1-Cylinder, 2-Stroke Engine |
| Displacement | 84.9 cc |
| Bore/Stroke | 47 / 48.95 mm |
| Carburetor | Keihin PWK 28 |
| Transmission | 6-Speed |
| Primary Ratio | 20:64 |
| Final Drive | 13:49 |
| Clutch | Wet Multi-Disc Clutch, Formula Hydraulics |
| Cooling | Liquid Cooled (0.8 L) |
| Ignition | HIDRIA Digital |
| Starter | Kickstarter |
| Lubrication | Mixture Lubrication 1:40 |
Chassis
| Frame | Central Double-Cradle-Type Frame |
| Subframe | Aluminum / Polyamide Glass Fiber |
| Front Suspension | XACT 43 WP Upside-Down Fork, Ø 43 mm |
| Rear Suspension | XACT WP PDS Mono Shock |
| Suspension Travel (Front/Rear) | 278 / 289 mm |
| Front/Rear Brakes | Disc Brake Ø 240 / 220 mm |
| Front/Rear Rims | 1.60 x 19"; 1.85 x 16" Aluminum |
| Front/Rear Tires | 70/100 x 19"; 90/100 x 16" |
| Chain | 428, Non-Sealed |
| Wheelbase | 1,282 ± 10 mm / 50.4 ± 0.4 in |
| Seat Height | 861 mm / 33.8 in |
| Ground Clearance | 333 mm / 13.1 in |
| Tank Capacity | 5.0 L / 1.32 gal |
| Weight (Without Fuel) | 69 kg / 152.1 lb |
| Handlebar | Tapered Aluminum Ø 28/22 mm |
| Steering Head Angle | 26.5° |
| Triple Clamp Offset | 14 mm |


