
2027 Husqvarna TC 85 17/14
*Offers are updated monthly. Contact Kurt for the latest information and full details. Don't miss out on our latest deals.
*Plus freight: $425
STEP UP AND STAND OUT
With a 17" front wheel and 14" rear wheel, the smaller version of the TC 85 bridges the gap between the TC 65 and the larger TC 85 perfectly. The modern 85 cc 2-stroke engine is designed and built to deliver best-in-class performance, with power customizable thanks to two pre-set maps. A tailored suspension set-up can be achieved easily using the adjustable WP components, while all riders benefit from the light and agile chassis on track. Race-tested parts from Formula, Galfer, Neken, Pankl, and Twin Air underline the premium specification of the TC 85.
Technical Specifications
Engine
| Design | 1-Cylinder, 2-Stroke Engine |
| Displacement | 84.9 cc |
| Bore/Stroke | 47 / 48.95 mm |
| Carburetor | Keihin PWK 28 |
| Transmission | 6-Speed |
| Primary Ratio | 20:64 |
| Clutch | Wet Multi-Disc Clutch, Formula Hydraulics |
| Cooling | Liquid Cooled (0.8 L) |
| Ignition | HIDRIA Digital |
| Starter | Kickstarter |
| Lubrication | Mixture Lubrication 1:40 |
Chassis
| Frame | Central Double-Cradle-Type Frame |
| Subframe | Aluminum / Polyamide Glass Fiber |
| Front Suspension | XACT 43 WP Upside-Down Fork, Ø 43 mm |
| Rear Suspension | XACT WP PDS Mono Shock |
| Suspension Travel (Front/Rear) | 278 / 289 mm |
| Front/Rear Brakes | Disc Brake Ø 240 / 220 mm |
| Front/Rear Rims | 1.40 x 17"; 1.60 x 14" Aluminum |
| Front/Rear Tires | 70/100 x 17"; 90/100 x 14" |
| Chain | 428, Non-Sealed |
| Wheelbase | 1,282 ± 10 mm / 50.4 ± 0.4 in |
| Seat Height | 835 mm / 32.8 in |
| Ground Clearance | 308 mm / 12.1 in |
| Tank Capacity | 5.0 L / 1.32 gal |
| Weight (Without Fuel) | 68 kg / 149.9 lb |
| Handlebar | Tapered Aluminum Ø 28/22 mm |
| Steering Head Angle | 26.5° |
| Triple Clamp Offset | 14 mm |

2027 Husqvarna TC 85 17/14
Sale price$7,149.00
Regular price (/)

