
2027 Husqvarna TC 50
*Offers are updated monthly. Contact Kurt for the latest information and full details. Don't miss out on our latest deals.
*Plus freight: $425
PROGRESSION STARTS HERE
For many young riders, the 2-stroke TC 50 will be their first fully fledged motocross machine. The popular, competition-focused model is equipped with a centrifugal automatic clutch, making it ideal for beginners building confidence on the track. Ergonomic bodywork precisely scaled to junior proportions, adjustable WP suspension, and disc brakes front and rear ensure the TC 50 delivers a safe, capable, and confidence-building experience from the very first lap.
Technical Specifications
Engine
| Design | 1-Cylinder, 2-Stroke Engine |
| Displacement | 49.9 cc |
| Bore/Stroke | 39.5 / 40.7 mm |
| Carburetor | Dell'Orto PHBG 19 BS |
| Transmission | Single Speed Automatic |
| Primary Ratio | 33:61 |
| Final Drive | 11:40 |
| Clutch | Centrifugal Clutch (Adjustable) |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Ignition | SELETTRA Digital |
| Starter | Kickstarter |
| Lubrication | Mixture Lubrication 1:60 |
Chassis
| Frame | Central Double-Cradle-Type Frame |
| Subframe | Steel / Polyamide Glass Fiber |
| Front Suspension | XACT 35 WP Upside-Down Fork, Ø 35 mm |
| Rear Suspension | XACT WP Mono Shock |
| Suspension Travel (Front/Rear) | 165 / 190.5 mm |
| Front/Rear Brakes | Disc Brake Ø 160 / 160 mm |
| Front/Rear Rims | 1.50 x 12"; 1.60 x 10" Aluminum |
| Front/Rear Tires | 60/100 x 12"; 2.75 x 10" |
| Chain | 415, Non-Sealed |
| Wheelbase | 1,026 ± 10 mm / 40.3 ± 0.4 in |
| Seat Height | 645 mm / 25.3 in |
| Ground Clearance | 233 mm / 9.1 in |
| Tank Capacity | 2.35 L / 0.62 gal |
| Weight (Without Fuel) | 43.5 kg |
| Handlebar | Tapered Aluminum Ø 28/22/18 mm |
| Steering Head Angle | 24° |

2027 Husqvarna TC 50
Sale price$5,199.00
Regular price (/)
This product has no reviews yet.

