


2027 Husqvarna TC 300
*Offers are updated monthly. Contact Kurt for the latest information and full details. Don't miss out on our latest deals.
*Plus freight: $690
THE ULTIMATE 2-STROKE
The TC 300 is designed to deliver next-level motocross performance, powered by an easy-to-ride, fuel-injected, and powerful 2-stroke engine. An electric starter ensures easy starting, while the 5-speed Pankl gearbox delivers smooth and precise shifting. The perfectly balanced chromium molybdenum frame combined with WP XACT suspension provides class-leading handling. Two selectable engine maps, electronic exhaust control, and an innovative counter-balancer shaft make the TC 300 the most technologically advanced 2-stroke motocross machine available.
Technical Specifications
Engine
| Design | 1-Cylinder, 2-Stroke Engine |
| Displacement | 293.2 cc |
| Bore/Stroke | 72 / 72 mm |
| Fuel System | Keihin EFI, Throttle Body Ø 39 mm |
| Engine Management | Vitesco Technologies EMS |
| Exhaust Control | Electronic Exhaust Control |
| Transmission | 5-Speed |
| Primary Ratio | 26:72 |
| Clutch | Wet Multi-Disc DDS-Clutch, Brembo Hydraulics |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Starter | Electric Starter / Lithium-Ion 12.8V 2Ah |
| Lubrication | Mixture Lubrication 1:60 |
Chassis
| Frame | Central Double-Cradle-Type 25CrMo4 Steel |
| Subframe | Aluminum Reinforced Polyamide |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with Linkage |
| Suspension Travel (Front/Rear) | 305 / 293 mm |
| Front/Rear Brakes | Disc Brake Ø 260 / 220 mm — Brembo |
| Front/Rear Rims | 1.60 x 21"; 2.15 x 19" DID |
| Front/Rear Tires | 80/100-21"; 110/90-19" Dunlop MX34 |
| Chain | 520 Non-Sealed |
| Wheelbase | 1,490 ± 10 mm / 58.6 ± 0.4 in |
| Seat Height | 946 mm / 37.2 in |
| Ground Clearance | 346 mm / 13.6 in |
| Tank Capacity | 7.2 L / 1.9 gal |
| Weight (Without Fuel) | 99.6 kg / 219.5 lb |
| Handlebar | Pro Taper, Aluminum Ø 28/22 mm |
| Steering Head Angle | 26.1° |
| Triple Clamp Offset | 22 mm |

2027 Husqvarna TC 300
Sale price$9,699.00
Regular price (/)

