




2027 Husqvarna TC 125
*Offers are updated monthly. Contact Kurt for the latest information and full details. Don't miss out on our latest deals.
*Plus freight: $690
PROGRESS YOUR POTENTIAL
The TC 125 is at the forefront of 2-stroke motocross development. Its engine is fuelled using Electronic Fuel Injection (EFI), ensuring clean and consistent running at all times regardless of track conditions. Two selectable engine maps offer a tailored power delivery for any surface, while the diaphragm steel (DS) clutch and electric starter make the TC 125 approachable for developing riders yet competitive enough for the fastest racers. Race-tested components from D.I.D, Dunlop, ODI, ProTaper, and Twin Air complete this exceptional machine.
Technical Specifications
Engine
| Design | 1-Cylinder, 2-Stroke Engine |
| Displacement | 124.8 cc |
| Bore/Stroke | 54 / 54.5 mm |
| Fuel System | Keihin EFI, Throttle Body Ø 39 mm |
| Engine Management | Vitesco Technologies EMS |
| Exhaust Control | Electronic Exhaust Control |
| Transmission | 6-Speed |
| Primary Ratio | 23:73 |
| Clutch | Wet Multi-Disc DS-Clutch, Brembo Hydraulics |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Starter | Electric Starter / Lithium-Ion 12.8V 2Ah |
| Lubrication | Mixture Lubrication 1:40 |
Chassis
| Frame | Central Double-Cradle-Type 25CrMo4 Steel |
| Subframe | Aluminum Reinforced Polyamide |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with Linkage |
| Suspension Travel (Front/Rear) | 305 / 293 mm |
| Front/Rear Brakes | Disc Brake Ø 260 / 220 mm — Brembo |
| Front/Rear Rims | 1.60 x 21"; 2.15 x 19" DID |
| Front/Rear Tires | 80/100-21"; 100/90-19" Dunlop MX34 |
| Chain | 520 Non-Sealed |
| Wheelbase | 1,490 ± 10 mm / 58.6 ± 0.4 in |
| Seat Height | 946 mm / 37.2 in |
| Ground Clearance | 350 mm / 13.7 in |
| Tank Capacity | 7.2 L / 1.9 gal |
| Weight (Without Fuel) | 92.2 kg / 203.2 lb |
| Handlebar | Pro Taper, Aluminum Ø 28/22 mm |
| Steering Head Angle | 26.1° |
| Triple Clamp Offset | 22 mm |

2027 Husqvarna TC 125
Sale price$8,549.00
Regular price (/)

