





2027 Husqvarna FC 450
*Offers are updated monthly. Contact Kurt for the latest information and full details. Don't miss out on our latest deals.
*Plus freight: $690
VICTORY IS A CLEAR DECISION
The FC 450 is the flagship machine in the Husqvarna Motorcycles motocross line-up. Its class-leading performance results from combining a perfectly balanced chromium molybdenum chassis with a state-of-the-art SOHC engine. Riders can harness multiple electronic rider aids — Traction Control, Quickshifter, Launch Control, and selectable engine maps — for a decisive competitive edge on the race track. Race-tested components including Dunlop Geomax MX34 tires, ProTaper handlebars, and WP XACT suspension underline the premium specification of this exceptional machine.
Technical Specifications
Engine
| Design | 1-Cylinder, 4-Stroke, SOHC with Rocker Levers |
| Displacement | 449.9 cc |
| Bore/Stroke | 95 / 63.4 mm |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Fuel System | Keihin EFI, Throttle Body Ø 44 mm |
| Engine Management | Keihin EMS |
| Transmission | 5-Speed |
| Primary Ratio | 29:72 |
| Clutch | Wet Multi-Disc DDS-Clutch, Brembo Hydraulics |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Starter | Electric Starter / Lithium-Ion 12.8V 2Ah |
| Lubrication | Pressure Lubrication with 2 Oil Pumps |
| Electronic Rider Aids | Traction Control, Launch Control, Quickshifter, 2 Engine Maps |
Chassis
| Frame | Central Double-Cradle-Type 25CrMo4 Steel |
| Subframe | Aluminum Reinforced Polyamide |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with Linkage |
| Suspension Travel (Front/Rear) | 305 / 293 mm |
| Front/Rear Brakes | Disc Brake Ø 260 / 220 mm — Brembo |
| Front/Rear Rims | 1.60 x 21"; 2.15 x 19" DID |
| Front/Rear Tires | 80/100-21"; 110/90-19" Dunlop MX34 |
| Chain | 520 Non-Sealed |
| Wheelbase | 1,490 ± 10 mm / 58.6 ± 0.4 in |
| Seat Height | 946 mm / 37.2 in |
| Ground Clearance | 336 mm / 13.2 in |
| Tank Capacity | 7.2 L / 1.9 gal |
| Weight (Without Fuel) | 103.3 kg / 227.7 lb |
| Handlebar | Pro Taper, Aluminum Ø 28/22 mm |
| Steering Head Angle | 26.1° |
| Triple Clamp Offset | 22 mm |

2027 Husqvarna FC 450
Sale price$11,749.00
Regular price (/)

