



2027 Husqvarna FC 250
*Offers are updated monthly. Contact Kurt for the latest information and full details. Don't miss out on our latest deals.
*Plus freight: $690
ELEVATE YOUR PERSONAL BEST
With MX2 World Championship and AMA Supercross titles to its name, the FC 250 is a proven winner at the highest level of competition. Its compact and powerful DOHC engine centralises mass within the chromium molybdenum frame to deliver precise, agile handling lap after lap. Cutting-edge electronics — Traction Control, Quickshifter, Launch Control, and two engine maps — give every rider a technology-forward advantage. Quality components from WP, D.I.D, Dunlop, ProTaper, Twin Air, and ODI complete the class-leading build.
Technical Specifications
Engine
| Design | 1-Cylinder, 4-Stroke, DOHC with Finger Followers |
| Displacement | 249.9 cc |
| Bore/Stroke | 81 / 48.5 mm |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Fuel System | Keihin EFI, Throttle Body Ø 44 mm |
| Engine Management | Keihin EMS |
| Transmission | 5-Speed |
| Primary Ratio | 24:72 |
| Clutch | Wet Multi-Disc DS-Clutch, Brembo Hydraulics |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Starter | Electric Starter / Lithium-Ion 12.8V 2Ah |
| Lubrication | Pressure Lubrication with 2 Oil Pumps |
| Electronic Rider Aids | Traction Control, Launch Control, Quickshifter, 2 Engine Maps |
Chassis
| Frame | Central Double-Cradle-Type 25CrMo4 Steel |
| Subframe | Aluminum Reinforced Polyamide |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with Linkage |
| Suspension Travel (Front/Rear) | 305 / 293 mm |
| Front/Rear Brakes | Disc Brake Ø 260 / 220 mm — Brembo |
| Front/Rear Rims | 1.60 x 21"; 2.15 x 19" DID |
| Front/Rear Tires | 80/100-21"; 110/90-19" Dunlop MX34 |
| Chain | 520 Non-Sealed |
| Wheelbase | 1,490 ± 10 mm / 58.6 ± 0.4 in |
| Seat Height | 946 mm / 37.2 in |
| Ground Clearance | 336 mm / 13.2 in |
| Tank Capacity | 7.2 L / 1.9 gal |
| Weight (Without Fuel) | 101.7 kg / 224.2 lb |
| Handlebar | Pro Taper, Aluminum Ø 28/22 mm |
| Steering Head Angle | 26.1° |
| Triple Clamp Offset | 22 mm |

2027 Husqvarna FC 250
Sale price$10,799.00
Regular price (/)

